Swedol är ett företag som säljer varor för elektronik, verktyg, yrkeskläder/skyddsutrustning, fordonstillbehör och förbrukningsvaror. Företagets omsättning växte med över 30 procent årligen 2005-2007, men har därefter avtagit något med finanskrisen och lågkonjunkturen.
Swedol växer organiskt genom att öppna nya butiker och har därmed inte heller några immateriella tillgångar i balansräkningen. Det egna kapitalet ligger på 10 kronor och p/e på ungefär 14 räknat på 2009 års vinst före skatt. Om den goda tillväxten på över 30 procent fortsätter känns värderingen i dagsläget låg.
Själv köpte jag lite aktier i Swedol förra året, men sålde när min målkurs på 47-48 kronor uppnåddes. Men Swedol är förmodligen en bra investering för den som tror på fortsatt hög tillväxt för företaget.
Något som normalt skulle kunna tolkas negativt är att huvudägaren sålde 1,26 miljoner aktier i mars. Men enligt Swedol gjordes försäljningen för att öka likviditeten i aktien.
Delårsrapporten för årets första kvartal kommer att presenteras om två dagar, d.v.s. den 20 maj.
tisdagen den 18:e maj 2010
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)

0 kommentarer:
Skicka en kommentar